Wcześniejsze wpisy zwróciły uwagę na kwestie, które wpływają na to, ile trwa rozwód.
Postępowanie w sprawie o rozwód przewiduje jeszcze jedną sytuację, która wpływa na skrócenie rozpoznania sprawy o rozwód. Sąd ogranicza prowadzone postępowanie dowodowe, gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, a pozwany uznaje żądanie pozwu.
W takiej sytuacji Sąd może ograniczyć postawianie dowodowe do przesłuchania stron.
Spis treści
Małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, gdy w trakcie prowadzonej sprawy:
Uznanie żądania pozwu przez pozwanego oznacza, że pozwany:
- w takie sytuacji Sąd ograniczy się tylko do przesłuchania stron.
W sytuacji uznania powództwa przez pozwanego, Sąd ma obowiązek dowiedzieć się czy pozwany również chce rozwodu i jakie przedstawia powody swojej decyzji. Sąd każdorazowo musi bowiem potwierdzić czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Sąd powinien również sprawdzić, czy uznanie nie jest sprzeczne z prawem, zasadami współżycia społecznego oraz czy uznanie żądania pozwu nie zmierza do obejścia prawa. Samo jedynie przyznanie faktów podanych przez powoda, może okazać się podstawą do uchylenia wyroku orzekającego rozwód.
Uznanie może zostać odwołane przez pozwanego do chwili zakończenia rozprawy, czyli najpóźniej do zamknięcia rozprawy w II instancji (jeżeli w sprawie była składana apelacja). Pozwany może w takim odwołaniu powoływać się na to, że uznanie było:
Odwołanie uznania może dotyczyć:
Jeżeli jednak pozwany wyraża zgodę na rozwód, ale nie zgadza się na sposób zaproponowanego w pozwie rozstrzygnięcia lub nie przyznaje faktów podanych przez powoda, wówczas Sąd będzie prowadził postępowanie dowodowe.
Ograniczenie postępowania dowodowego do przesłuchania stron nie oznacza jednak, że Sąd jest zwolniony z ustalenia okoliczności dotyczących rozkładu pożycia. W trakcie przesłuchania Sąd będzie zatem ustalał, czy między stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków. Rozkład tego pożycia, jest badany na płaszczyźnie gospodarczej, emocjonalnej i fizycznej.
Sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron, co ma wpływ na to, ile trwa rozwód. Gdy Sąd dojdzie do przekonania, że powody dla których pozwany uznał żądanie pozwu nie zasługują na uwzględnieni, wówczas ma obowiązek dopuścić i przeprowadzić inne dowody.
To ile trwa rozwód, gdy małżonkowie nie mają wspólnych dzieci jest uzależnione od okoliczności szczegółowo opisanych powyżej. Gdy te warunki zostaną spełnione, a pozew o rozwód zawiera te informacje i zostaną one podtrzymane przez strony, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że Sąd rozpozna sprawę na pierwszej rozprawie.
Od prawidłowo złożonego pozwu o rozwód, Sąd powinien w terminie od 1 do 3 miesięcy wyznaczyć termin rozprawy. Ważne jest, aby pozew o rozwód zawierał wszystkie informacje i dokumenty, ponieważ nie będzie konieczności wzywania o dodatkowe dowody. Każde wezwanie do uzupełnienia braków, wydłuża postępowanie o znaczny czas. Sąd musi dokładnie zbadać, czy zostały wniesione wszystkie opłaty, czy pozew zawiera dane drugiej strony oraz czypozew został podpisany. Jeżeli Sąd odnotuje braki, wówczas wzywa stronę, a do czasu uzupełnienia braku co do zasady nie poejmuje czynności.
Uzupełnienie braków polega na przedłożeniu tego o co Sąd wzywa. Jednka w przypadku braku podpisania pozwu pamiętaj, że musisz osobiście udać się do Sądu i tam złożyć w sekretariacie wydziału podpis.
Pamiętaj, żeby do pozwu o rozwód załączyć skrócony odpis aktu zawarcia małżeństwa, potwierdzenie wysokości uzyskiwanych dochodów (PIT za ostatni rok podatkowy i zaświadczenie o wynagrodzeniu z 3 ostatnich miesięcy) i dowód uiszczenia opłaty sądowej. Brak tych dokumentów spowoduje, że Sąd w wezwaniu na rozprawę wezwie Cie do ich przedstawienia.