Spis treści
Próba wprowadzenia alimentów natychmiastowych do systemu prawa rodzinnego trwa już od pięciu lat. W roku 2019 wpłynął do sejmu projekt, który został przyjęty w pierwszym czytaniu bez głosu sprzeciwu. Niestety koniec kadencji parlamentu nie pozwolił na dalsze kontynuowanie prac.
Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości ponownie przygotowało projekt, który został przedstawiony Radzie Ministrów.
W tej sprawie apelował Rzecznik Praw Dziecka, który napisał, że:
„Konieczne jest pilne przyspieszenie działań legislacyjnych mających na celu przyjęcie przepisów o alimentach natychmiastowych, które nie tylko pozwolą rodzicom sprawującym pieczę nad dzieckiem zapewnić środki na utrzymanie i wychowanie małoletniego, lecz także umożliwią rozstrzygnięcie tej kwestii bez niepotrzebnego antagonizowania rodziców, a nadto pozwolą na usprawnienie pracy sądów rodzinnych.”
Na obecnym etapie przygotowanego projektu, miałyby przysługiwać każdemu dziecku, które nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb lub nie ma majątku z dochodów którego mógłby się utrzymać.
Alimenty natychmiastowe przysługują o ile nie zostało wytoczone inne powództwo. Oznacza to, że w przypadku, gdy wytoczono sprawę o rozwód lub o zaspokojenie potrzeb rodziny, wówczas Sąd nie wyda nakazu alimentacyjnego.
Alimenty natychmiastowe uzależnione są także od liczby dzieci pochodzących od tego samego rodzica, gdyż wpływają na ich wysokość i wynoszą:
Alimenty natychmiastowe nie zależą w żaden sposób od wieku uprawnionego. Oznacza to, że zostaną one przyznane małoletniemu dziecku, jak i pełnoletniemu. Różnica będzie dotyczyła jedynie kwestii tego, że małoletnie dziecko będzie reprezentował rodzic sprawujący pieczę nad dzieckiem, a pełnoletnie dziecko będzie musiało występować bez rodzica.
Warto również zwrócić uwagę, że alimenty natychmiastowe, aby zostały wydane, muszą obejmować świadczenie pieniężne za okres od dnia wniesienia pozwu.
Opiniujący projekt zwrócili uwagę na odniesienie się w projektowanych zapisach do minimalnego wynagrodzenia ustalanego na następny rok.
Wskazano, że skoro wynagrodzenie minimalne obowiązuje w danym roku kalendarzowym, a odnoszenie się w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę do „roku następnego”, które to wyrażenie stanowi zdefiniowane pojęcie ustawowe, służy ustalaniu owego wynagrodzenia, co jest związane m.in. z prognozowanymi na rok następny wskaźnikami cen oraz przeciętnego wynagrodzenia.
Rada Legislacyjna zwróciła uwagę na to, że:
wysokość natychmiastowego świadczenia alimentacyjnego powinna być na adekwatnym poziomie. Pożądane byłoby zatem wskazanie przez Projektodawcę, który w uzasadnieniu Projektu obszernie przedstawił wprowadzaną instytucję, dlaczego przyjął określoną w projekcie wysokość świadczeń alimentacyjnych (wyliczaną procentowo na bazie wskaźnika minimalnego wynagrodzenia za pracę).
Inna uwagą Rady Legislacyjnej jest to, że:
dziecku przysługuje natychmiastowe świadczenie alimentacyjne płatne co miesiąc w wysokości uzależnionej jedynie od liczby dzieci pochodzących od tych samych rodziców.
Brak w tej normie uzależnienia otrzymania natychmiastowego świadczenia alimentacyjnego od dochodów i kosztów utrzymania. A zatem, zbędne wydaje się żądanie od powoda wykazywania faktów, od których nie zależy jego uprawnienie i które nie mają znaczenia przy wydawaniu rozstrzygnięcia sądowego.
Zgłoszone uwagi do projektu są ważne. To czy w najbliższym czasie będzie możliwośc pracy nad tymi przepisami, nie jest wiadome. Niewątpliwie taka forma zapewnienia dziecku środków na życie jest oczekiwana przez rodziców, którzy mają problem z zaspokojeniem tu i teraz środków na życie dziecka.
Alimenty natychmiastowe są potrzebne w polskim systemie prawnym, aby zapewnić szybką ochronę finansową dla osoby uprawnionej do alimentów. W sytaucji przedłużających się procesów i skomplikowanej procedury, może to być dobra i szybka możliwość zabezpieczenia potrzeb dziecka.
Istotną cehcą jest odformalizowanie procedury oraz zakładana szybkość. Pytanie jednak pozostaje zawsze takie samo: czy sądy zdążą w 14 dni wydać orzeczenie?
O alimentach czytaj więcej https://i-rozwod.pl/alimenty-jak-oszacowac-usprawiedliwione-potrzeby-dziecka