Spis treści
Alimenty natychmiastowe – rozwiązanie prawne jest obecnie na etapie prac w Sejmie. O projektowanych zmianach w prawie rodzinnym jest mowa we wpisie Alimenty natychmiastowe - projektowane zmiany.
Zaawansowanie tych prac pozwala na przyjęcie, że będą one wprowadzone w niedalekiej przyszłości, co pomoże osobom zainteresowanym w szybkim uzyskaniu orzeczenia sądowego z pominięciem długiego i żmudnego procesu.
We kolejnym wpisie Komu przysługują alimenty natychmiastowe, została wskazana kategoria osób, którym będą one przysługiwały.
Oczekiwania społeczne wobec takiej formy ustalenia świadczenia są bardzo duże, ponieważ automatyzm, który jest związany z procedurą ich przyznawania, bardzo usprawnia orzeczenie świadczenia. Jednak tam gdzie automatyzm, tam nie ma szans na indywidualną ocenę potrzeb.
Taka procedura niewątpliwie ułatwi i usprawni zaspokojenie potrzeb małoletnich.
Aby obliczyć wysokość alimentów natychmiastowych, należy wykonać kilka operacji.
Ważne! Ty nie będziesz musiał ich obliczać.
Wysokość projektowanych świadczeń alimentów natychmiastowych określa się w wymiarze:
Jak wylicza się kwotę przeliczeniową:
Minimalne wynagrodzenie ustalane na następny rok x 2 (dwoje rodziców)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Współczynnik dzietności + 2
Minimalne wynagrodzenie: ustalane na następny rok, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Współczynnik dzietności: oznacza liczbę dzieci, które urodziłaby przeciętnie kobieta w ciągu całego okresu rozrodczego, który ogłasza na swoich stronach internetowych Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Obecnie minimalne wynagrodzenie na rok 2022 to kwota 3010 zł, a współczynnik dzietności w roku 2021 jest równy 1,378.
Przy takich wartościach alimenty natychmiastowe wynosiłyby:
Wartości te mogą ulec zmianie, a kwoty zostały podane wg danych z grudnia 2021 r.
W uzasadnieniu projektu wskazano:
W celu sprawniejszego zagwarantowania należnych małoletnim środków utrzymania proponuje się wprowadzenie instytucji natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych, które orzekane byłyby w sposób uproszczony w tzw. postępowaniu nakazowym alimentacyjnym.
(...)
Projektowane rozwiązania zmierzają do wzmocnienia ochrony dobra dziecka przez wprowadzenie instytucji natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych, ponieważ chodzi o jak najszybszy dostęp do należnych dziecku świadczeń. Spór w zakresie wysokości świadczenia alimentacyjnego w konsekwencji przekłada się na relacje między rodzicami i dziećmi. Skonfliktowani rodzice nie są w stanie zgodnie uczestniczyć w procesie wychowania dziecka, co jest sprzeczne z jego dobrem.
Problem braku środków do życia dotyka wiele dzieci. Do tej pory największym problemem był długi czas oczekiwania na wyrok w sprawie alimentów w sądzie oraz problem z egzekucją alimentów. Po wprowadzeniu instytucji nakazu alimentacyjnego odpadnie etap sądowy. Pozostanie jeszcze kwestia egzekucji, która jest najtrudniejszym elementem w samym procesie dotyczącym alimentów.